Upoznajte kanjon Jerme. Ukoliko niste prošli ovim kanjonom, obavezno ga uvrstite na listu mesta za obilazak. Osim fantastične prirode koja je pružila utočište surom orlu i risu, u dolini Jerme su i istorijski značajni manastiri Sukovo i Poganovo, kao i seoce Vlasi. Meni je ovo bio izlet, ali bez problema možete provesti i čitav vikend i uživati u šetnji i lokalnim specijalitetima.
Manastir Sukovo
Sukovo je manastir iz sredine 19. veka podignut na imanju turskog Sali-bega. I prva stanica na putu iz pravca Pirota. Ovde će vas sačekati gostoljubivo bratstvo i proizvodi vrhunskog kvaliteta- travarica, sirevi i kačkavalj.
Ispred manastira je lepo uređeno dvorište i ogroman parking na kome sam se još jednom uverila u ljubaznost ljudi sa ovih prostora. Upoznala sam vremešnog meštanina sela Sukovo koji nam je ispričao sve o selu i okolini, pomenuo kako piše pesme i pozvao da budemo njegovi gosti.
Kanjon Jerme
Kanjon Jerme je sve popularniji među ljubiteljima prirode i avanture. U prilog tome govori i Adventure Outdoor festival koji se tokom leta ovde održava.
Jerma je reka koja izvire na Vlasinskoj visoravni i posle toka od 72 km, uliva se u Nišavu. Jednim delom teče kroz Bugarsku, a zatim se vraća kod nas i gradi kanjon. Kanjon Jerme spada u najmanje i najuže na svetu. Strme litice usečene između Vlaške pl. i planine Greben, u delu koji nazivaju Cediljka, primiču se tek na malo više od metar i izdižu iznad korita reke 300-400m. Put kroz kanjon sigurno je jedan od najslikovitijih kojima sam ikada vozila.
Selo Vlasi
Vlasi je preslatko seoce u kanjonu Jerme sa manje od 50 stanovnika. Prvo što ćete primetiti na ulazu je uređeno izletište duž toka Jerme.
A zatim mural na kome je suri orao, zaštitni znak kanjona Jerme. U blizini sela je pećina Vetrena Dupka- mračna i neobeleženih staza. Iznad sela izdiže se vidikovac Ravni kamik do koga se stiže za oko pola h/ 45min. hoda. Nisam išla, ali sam pročitala da staze nisu najbolje obeležene.
Smeštaj ovde možete pronaći u objektu Golemi kamik.
Manastir Poganovo
Manastir Poganovo nikada u svojoj istoriji nije rušen. Jedan od razloga je sigurno neprohodnost kanjona Jerme pre izgradnje pruge. Izgrađen je 1395.godine. Osim lepo uređenog kompleksa, prvo što ćete primetiti su odlično očuvane freske.
Manastir Poganovo je posvećen Svetom Jovanu Bogoslovu. Imena ktitora uklesana su i sačuvana u medaljonima na zapadnoj fasadi crkve.
Meni se jako dopala suvenirnica i brojanicu tamo kupljenu još uvek nosim.
Saveti
Ukoliko vam je cilj samo obilazak manastira, biće vam dovoljno jedno prepodne. Od Pirota do manastira Sukovo ima 18km, do sela Vlasi 26km, a do manastira Poganovo 28km. Ako odlučite da obiđete i kanjon, zatim iz sela Vlasi odete do vidikovca, trebaće vam više vremena.
Naš smeštaj bio je u Pirotu, tako da smo u istom danu posetile manastire Sukovo i Poganovo ali i još nešto…
Obiđite Dag Banjicu
Dag Banjica je narodno lečilište poznato i kao Izvor života. Ime je dobilo po turskoj lepotici Dagi koja se po predanju ovde izlečila. Voda sadrži rastvorene minerale, pre svega srebro. Kupalište je omanji bazen u koji se sliva voda iz cevi. Mnogi dolaze samo po vodu, ali je bilo i kupača (vreme moje posete bio je 1.maj).
Od sela Gradašnica Dag banjica je udaljena 2,3 km. Staza sve vreme vodi uz korito reke pored mnogobrojnih slapova i kadica. Lagana je za šetnju i uživaćete sigurno.
Posetite manastir Temska
Manastir Temska je 17km daleko od Pirota u pravcu Kalne. Odvajanje je u selu Temska, nakon čega sledi izletište Krivi Vir sa leve i slatka mala vodenica sa desne strane puta.
Danas je ovaj manastir poznat po melemima koje prave monahinje od lekovitog bilja u okolini. Melemi se koriste za lečenje psorijaze i raznih ekcema, protiv opadanja kose, za poboljšanje kvaliteta kože itd. Sam hram, dvorište i celo imanje su prelepo uređeni, a mene je iznenadilo to što čuvaju i emue. Prvo sam pomislila da je u pitanju noj, još se i čudila što je tako mali 😀
Od manastira put dalje vodi ka selu Topli Do, vodopadima i vidikovcu Tumba.
I na kraju
Moram da pohvalim opštinu i građane Pirota (i sve one koji obilaze Staru planinu i manastire) za odnos koji imaju prema prirodi. Nigde nije bilo smeća i sve je lepo obeleženo. Bilo bi divno da nam je cela zemlja takva 🙂
Da li ste obišli ovaj deo Srbije?