Malta. Minijaturna zemlja Evrope usred Sredozemnog mora. Svrstava se u najmanje zemlje sveta, ali joj na bogatoj istoriji, velelepnim građevinama, spomenicima kulture i neverovatnoj turističkoj ponudi, mogu pozavideti i mnogo veće zemlje.
Malta- malo geografije i istorije
Ostrva Malta, Gozo i Komino smeštena su između Evrope i Afrike, na samo 180km od Sicilije. Nema visokih planina, reka ni jezera. Koriste prerađenu morsku vodu. Gde god pogledate su stenoviti pejzaži i mediteransko rastinje, kaktusi i lijanderi. I klima je mediteranska. Leta su duga, suva i jako topla, a vlažnost vazduha visoka.
Položaj u srcu Mediterana doneo joj je burnu istoriju. Ovde su se smenjivali mnogobrojni osvajači, mešale rase, religije i kulture. Trag koji su ostavili ogleda se u arhitekturi, kuhinji, načinu života, jeziku. Malteški jezik je specifičan, pomučićete se dok izgovorite nazive nekih mesta, ali i dok ih pročitate jer kombinuju latinicu i ćirilicu. Zvanično je u upotrebi i engleski jezik. Odmah ćete primetiti da voze levom stranom, pa vodite računa kad prelazite ulicu i čekate autobus. U nekim mestima ima i karakterističnih crvenih telefonskih govornica.
Prevoz na Malti
Aerodrom u Valleti nije veliki i lak je za snalaženje. Sa aerodroma je najbolje uzeti Bolt taxi, tako što ćete prethodno skinuti njihovu aplikaciju. Za kretanje po ostrvu preporučujem gradski prevoz. Kupite u prvoj radnji (možete i na aerodromu) Tallinja card. Cena je bila 21e za 7 dana (2023). Važi za sve relacije i za noćnu vožnju. Malta je dosta urbanizovana, tako da očekujte gužve u prevozu i vožnju koja do nekih plaža ume da potraje i više od sat vremena. Autobusi su klimatizovani, mesta kroz koja se prolazi interesantna, pa vreme proleti.
Želite da letujete na Malti?
Ukoliko ste izabrali Maltu za letovanje, evo mojih predloga:
Istražite plaže Malte, osetite duh Vallete, prošetajte ulicama misteriozne Mdine, probajte ribu u najšarenijem ribarskom selu Marsaslok, upoznajte ostrvo Gozo, popijte koktel u Plavoj laguni, provedite letnje večeri u Sliemi i San Juliansu, a noć ostavite za Paceville. I vratite se s odmora umorni, a puni utisaka.
Istražite plaže Malte
Mellieha Bay
Mellieha je duga, peskovita, uređena plaža na severoistoku ostrva. Topla voda, tirkizna boja, mnoštvo usidrenih brodića, dugačak plićak. Stvorena za uživanje, i za decu. Komplet ležaljki i suncobran koštaju 15e i postoji nekoliko barova. Nalazi se odmah pored puta (i stanice).
Paradise Bay
Paradise Bay ima prelepu boju vode, kombinaciju peska i stena, malo prirodnog hlada i mnogo mladih Italijana. Atmosfera je opuštena i vesela, a barovi se mogu pohvaliti fenomenalnim koktelima.
Do plaže se spuštate kraćim stepenicama. Nalazi se na severozapadu ostrva i malo linija vodi do nje.
Ghain Tuffieha Bay (Riviera)
Ghain Tuffieha (Riviera) je peskovita plaža koju ćete prepoznati po ljuljašci na ulazu, fantastičnom pogledu, nizu stepenica i prelepom baru Singita. U njemu možete da ručate ili popijete piće dok gledate zalazak sunca. Tu plaćate suncobran i ležaljke koje će vam osoblje doneti na plažu.
U delu sa leve strane ima nudista, a sa brda iznad se pruža sjajan pogled na manje uvale i plaže. Da li zbog toga što nam je suncobran stalno padao, ili zbog ogromne gužve i beskonačnog plićaka, nije mi ostala u najlepšem sećanju. U neposrednoj blizini je i Golden Bay.
Blue lagoon
Čuvena Plava laguna je sigurno najpoznatija plaža Malte. Nalazi se na ostrvu Komino i do nje morate brodom. A tamo ćete zateći na hiljade drugih brodova. Svideće vam se ako vam je presudna boja vode, a realno uopšte nema hlada, teško se hoda zbog oštrih stena, ogromna je gužva i redovi su za koktele.
Izbor brodskih tura je ogroman (mi smo je obišle u istom danu kada i ostrvo Gozo), tako što smo platile 40e ekskurziju. Želele smo da isplovimo iz Slieme i što duže se vozimo brodom. Varijanti za obilazak je mnogo, sa dužim ili kraćim boravkom na plaži…
St.Peter’s pool
Plaža St.Peter’ s pool mi se jako dopala. Prirodni bazen u obliku potkovice u koji skačete sa stena. Za manje hrabre, tu su merdevine. I sam dolazak do ove plaže je avantura. Najbolje je taxi brodićem iz Marsasloka, pored svetionika i solane, a onda pešice preko stena neobičnih oblika.
U dolasku dogovorite i vreme povratka. Nalazi se na jugoistoku ostrva i super je izbor kada su na drugim obalama talasi.
Tigne beach
Tigne je mala gradska plaža u Sliemi. Stenovita je i gleda na Valletu. U blizini su tržni centri i kafići pa je na plaži dosta lokalaca. Na njoj smo boravile poslednjeg dana i imale vremena i za šoping jer je sve blizu.
Osetite duh Vallete
Valleta je nešto što morate doživeti. Moj prvi utisak-grandiozna arhitektura i karnevalska atmosfera kojoj doprinosi na hiljade svetiljki i muzika koja dopire sa svakog ćoška.
Krenite od Triton fontane, prođite kroz gradsku kapiju, nastavite šetnju Republic Street-om. A onda izaberite neki od mnogobrojnih lokala sa živom svirkom i uživajte. Po danu obavezno posetite Upper Barrakka (Gornji vrt) odakle se pruža najlepši pogled na maltešku luku.
Iz vrta se možete spustiti liftom za 1e i čim pređete ulicu bićete u luci odakle voze malteške gondole do Tri grada. Čak i ako nemate vremena za obilazak gradova, provozajte se brodićem do njih. Voze na svakih 5 min. po ceni od 2 eura u jednom smeru.
Prošetatajte ulicama Mdine
Mdina ( Silent Sity) je grad opasan zidinama. Uske uličice, fenjeri, barokni prozori i cveće koje prekriva fasade. Postoji još od bronzanog doba a bio je glavni grad Malte do 1530.godine i dolaska vitezova Reda Sv.Jovana. Danas je sedište malteškog plemstva čija se imovina prenosi s kolena na koleno. Ima oko 300 žitelja, ali osim buke koju stvaraju turisti, stiče se utisak da ovde niko ne živi. Najlepši je u sumrak.
Unutar zidina je skrivena barokna crkva, najstarija u zemlji, Istorijski muzej, Muzej umetnosti, Muzej tamnica i još mnogo toga.
Izgubite se u njenim ulicama, pronađite čuvena Plava vrata i trg Meskita na kome je bunar. Tu u autentičnom ambijentu restorana Don Mesquito, probale smo čuvenu ftiru i malteško crveno vino.
Posetite šareni Marsaslok
Marsaslok je šareno ribarsko selo na jugoistoku Malte. Ribarski brodići i klupe u luci su jarko obojeni, a šarolika je i pijaca.
Izbegle smo dan kada je riblja pijaca ali sa zadovoljstvom probale ribu u jednom od restorana.
Restorani, pijaca i sve što se može obići je u luci i neće vam trebati puno vremena. Predlažem da šetnju iskombinujete sa nekom vožnjom brodićem, recimo do St.Peter’s Pool-a. Ako imate i talase kao što smo mi, biće to prava avantura.
Obiđite ostrvo Gozo
Gozo je manje ostrvo, severozapadno od Malte. Možete uplatiti izlet ili ići samostalno (busom pa trajektom iz mesta Cirkewwa). Glavni grad Gozoа je Viktorija. Najlepši pogled se pruža sa Citadele, vredi obići baziliku Svetog Đorđa, simpatičnu pijacu i trgove. Obratite pažnju na to kako su okićene ulice i uređeni vrtovi i terase. Mene jako podseća na Siciliju.
Ostrvo Gozo je nešto jeftinije i možete pazariti suvenire, lepe torbe, peškire…
Provedite veče u Sliemi i St. Juliansu
Sliema ima prelepo šetalište koje se naslanja na luku i gleda na Valletu. Mondensko mesto, sa puno kafića i šoping centara, izuzetno živo tokom leta. Obavezno probajte arancine (prvi put sam ih jela na Siciliji i od tada ih obožavam) i savršeni gelato, imate i specijalitete grčke i drugih kuhinja.
Pešice (uglavnom duž mora) možete do St. Juliansa dok se stenovita plaža smenjuje sa savršeno uređenim parkovima, restoranima, luksuznim hotelima. Sigurno će vam u sećanju ostati urezani Balluta Bay i Spinola Bay dok oko njih sve sija i šljašti. San Julians je življi od Slieme i ima bolje hotele.
Puno je mladih i svuda se traži mesto više u večernjim satima. Mi smo ga pronašle u Gululu restoranu.
Doživite noćni život Pacevilla
Paceville je kvart zabave i ludog noćnog provoda. Pabovi, klubovi, luksuzni barovi, sve jedni do drugih. I reke mladih, glasna muzika, svetleće reklame. Ulaz se uglavnom ne plaća, cene koktela su oko 7-8e. Bez obzira što smo davno prerasle ovakav tip izlazaka, super smo se provele.
Smeštaj na Malti
Cene smeštaja u sezoni kreću se od 30e po osobi za noć, pa naviše. Mesto izaberite u skladu sa interesovanjima i naravno mogućnostima. Luksuznih hotela ima u St. Juliansu –Corinthia St. Georges Bay , Palazzo Castagna Boutique, The Londoner u Sliemi itd. To su živa mesta, puna mladih. Naš smeštaj bio je odličan i super pozicioniran, u mestu Pieta, u malom zalivu na samo 3 stanice od Vallete. Deluje mi interesantno i mesto Bugibba .
Cene na Malti
Cene hrane variraju. Doručak u pekarama je čak i jeftiniji nego kod nas (1-3 e). Probala sam puno toga, a upamtila Qassatu.
Nezaobilazna je Ftira-tradicionalni sendvič sa tunjevinom. Kuhinja je pod uticajem Sicilije pa aranćini koštaju oko 4e, paste 15-20e. Burgeri su 12-15e, porcija ribe u Marsasloku oko 20e. Kafa je 1.7-2.5e, cene pića se kreću od 3.5-5e za čašu vina i pivo, do 7-8e za koktele.
Što se prodavnica tiče, voće je skuplje nego kod nas jer ga uvoze. I često u malim radnjama nije ni bilo cena, pa nismo znale šta koliko plaćamo. A ni radno vreme nije fiksno…
Saveti
Leta na Malti su vrela, hlada nema ni na plažama ni na stanicama, pa se dobro zaštitite od sunca. Sredstva za sunčanje su skuplja, a i nema ih na svakom koraku. Ponesite najtanje peškire, zbog vlažnosti vazduha se jako sporo suše. Ukoliko stoji upozorenje na velike talase, shvatite ga ozbiljno i ne prilazite ivici stena.
Na šetalištu u Sliemi ima puno štandova sa različitom ponudom izleta. Obiđite više njih pošto se cene razlikuju.
Ukoliko imate vremena za obilazak znamenitosti Vallete kupite Malta Pass, ili iskoristite Hop-On Hop-Off Bus za više relacija (postoji i vintage verzija).
Nemojte brinuti zbog noćnog prevoza jer funkcioniše dobro.
I za kraj
Naša organizacija za nedelju dana bila je-svakog dana druga plaža i svake večeri drugi grad, tako da smo uz minimum odmora obišle puno toga.
Spomenike i znamenitosti ostavile smo za neko drugo doba godine, a plaže na zapadu i fenomenalne zalaske sunca za neko novo leto.
Čitala sam i čula potpuno podeljena mišljenja o Malti pre odlaska, a vratila se sa skroz pozitivnim. Kakvi su vaši utisci?
P.S.Hvala Mileni i njenom bratu Vasi koji je bio super domaćin 😉