Sandanski, najsunčanija banja u Bugarskoj sa preko 270 sunčanih dana u godini. Smeštena na južnim obroncima planine Pirin, na nadmorskoj visini od 240-300 m. Osim termomineralnih izvora, u okolini postoji i par interesantnih mesta- Melnik, poznat po piramidama, hrani i vinu, vodopad Popina Laka, kompleks Rupite u kome je poslednje godine života je provela Baba Vanga i čuveni Rilski manastir.
Sandanski – kako doći?
Banja Sandanski se nalazi na putu koji povezuje Sofiju sa grčkom granicom i od Grčke je udaljena samo 24 km. Od graničnog prelaza Gradina do banje ima 213 km. Put je solidan i većim delom vodi kroz slikovitu dolinu Strume. Preporučujem kupovinu elektronske vinjete, cene putarina su vrlo povoljne npr. za 7 dana 13 leva. Gorivo je takođe jeftinije nego kod nas.
Banja Sandanski
Banja Sandanski je u sklopu istoimenog grada. Na glavnom ulazu dočekaće vas spomenik legendarnom Spartaku koji potiče sa ovih prostora. Tragovi naseljenosti datiraju s kraja 13.veka pre nove ere. Od tada do danas, ovde su se smenjivali Tračani, Rimljani, Vizantinci i drugi narodi. Mesto je menjalo imena, od Partikopolida preko Desudave i Sv. Vrača, do današnjeg imena koje nosi u čast revolucionara Jana Sandanskog.
Da li pod uticajem onoga što sam pre dolaska pročitala, ili zato što živim u gradu sa prilično zagađenim vazduhom, već pri prvom kontaktu sa gradom, učinilo mi se da je vazduh zaista drugačiji. U opisu stoji – sa manje alergena nego bilo gde drugde u Bugarskoj, bogat kiseonikom i negativnim jonima. Zbog toga se banja nalazi na vodećem mestu u Evropi po lečenju bronhijalne astme, ali i hroničnog bronhitisa, rinitisa, laringitisa…
U kombinaciji sa lekovitom vodom koja dolazi iz preko 80 hipertermalnih izvora (41° -82°C) pogodna je za lečenje bolesti mišićnog sistema, centralnog i perifernog nervnog sistema itd.
Glavna šetališna zona Sandanskog je ulica Makedonija sa drvoredom i česmama. Zadovoljiće vaša interesovanja bez obzira da li ste krenuli u šoping, bioskop, Arheološki muzej, potragu za dobrom kafom ili nekim specijalitetom bugarske nacionalne kuhinje.
Kada pređete mostić preko Sandanske Bistrice stižete do jednog od dva najpoznatija hotela- Interhotel Sandanski. Drugi je Pirin Park Hotel Sandanski takođe blizu, sa jednom zvezdicom više. Oba hotela imaju odličnu spa ponudu, ali ukoliko niste gosti hotela, za vreme vikenda nećete moći na bazen i u spa. Barem je tako bilo u vreme uskršnjih praznika 2022. Ispred hotela je fontana i česma sa termomineralnom vodom za piće, toliko vrelom da je mene je preko flaše opekla.
Na par koraka dalje počinje najlepši deo grada…
Park Sveti Vrač
Park Sveti Vrač je jedan od najlepših parkova koje sam videla. Ima preko 100 vrsta drveća i cveća, jezerce, puno ptica, sportske terene, ulične svirače…
Imaćete osećaj da vreme leti. Dok prošetate vijugavim stazama, uđete u minijaturnu pećinu, nahranite plovke i crne labudove u jezeru, provozate se pedalinom, uslikate paunove, proći će par sati sigurno.
Nama je pažnju privukao panoramski točak, pa smo se i provozali njime, ali čini mi se da je lepši pogled na njega nego iz njega.
Ako vam ostane vremena, izađite iz parka na ulicu sa druge strane jezera i popnite se stazama koje vode na obližnje brdo.
Odatle je najlepši pogled na Sandanski i staze vode ka novim vidikovcima. Mi dalje nismo išli, jer smo odlučili da vidimo najlepši vodopad u ovom kraju…
Popina Laka
Popina Laka je vodopad visine 12-15 m i cele godine je bogat vodom.
Smestio se na samo 21 km severoistočno od grada, ali na 1230 m nadmorske visine. Od mesta gde se parkirate do vodopada vam treba bukvalno par minuta. Pogled je prelep iz svake perspektive.
Mislim da je leto još bolje za posetu zbog svežine koju mu daje velika nadmorska visina. Pored parkinga bila je samo jedna kafana koja nije radila i par ruiniranih zgrada. Drugih sadržaja nema. Ako niste krenuli na piknik, sat vremena će vam biti sasvim dovoljno. Mi smo to vreme iskoristili da prošetamo, napravimo par fotografija, pojedemo sjajna peciva iz pekare “Čaika” a onda nas je put odveo u Melnik.
Melnik
Melnik je arhitektonski rezervat i zvanično najmanji grad u Bugarskoj .
Naziv Melnik potiče od starih Slovena i reči „mel“ što znači „bela glina”. Nalazi se u malenoj kotlini okruženoj beličastim peščanim formacijama koje neodoljivo podsećaju na našu Đavolju varoš. Predstavljao je važno mesto u prošlosti, ali je posle Prvog svetskog rata skoro opusteo. Značaj mu danas, pored izuzetnog geografskog položaja i autentičnog balkanskog stila gradnje kuća, vraća posebna sorta grožđa “širokolisni melnik“. Vina se ovde proizvode od davnina, a koliko su kvalitetna govori i podatak da je Vinston Čerčil naručivao vino odavde.
Dok šetate nameće se utisak nedovršenosti. Ulice nisu popločane do kraja, korito reke Melnik je suvo. Kuće koje se danas grade uklapaju se u skladnu arhitektonsku celinu. Najpoznatija je Kordopulova kuća iz 1754. godine koja je pretvorena u muzej. Ima puno mehana i restorana u kojima se u vreme ručka traži mesto više. I vredi sačekati, hrana je preukusna.
Vino se može probati i kupiti na svakom koraku. Cene su povoljne, 5-6 leva za litar. Ispred radnji su flaše i čaše za degustaciju, koja je besplatna. Iz većine radnji čuje se i muzika, pa se prolaznici rado zaustavljaju. Muzej vina je nešto dalje, tik pored hotela Bulgari i po ceni konzum karte moguće je probati više vrsta vina i rakiju.
Okolina Melnika
Melnik je i rezervat prirode. Iz naselja vodi nekoliko staza ka okolnim vidikovcima.
Pošto su mi sve vreme pogled privlačile pešane formacije koje se izdižu iznad grada, stazom od 300 stepenika izašla sam na obližnje brdo gde se nekada nalazio manastir Svete Bogorodice Speleotise, od koga su ostali samo temelji. I baš sa tih temelja pruža se sjajan pogled na grad okružen peščanim piramidama. Od skora Melnik ima još jednu atrakciju-let balonom ( kao u Belogradčiku).
Rupite
Rupite – mesto gde se susreću kosmička i energija Zemlje. Ostaci vulkanske kaldere, topli izvori lekovite vode, jezerce i brdo Kožuh bili su prostor na kome je Baba Vanga provela poslednje godine života.
Ulaz u Rupite je besplatan, a ispred će vas dočekati neka vrsta vašara sa najrazličitijim proizvodima (preporučila bih pirinski med i mursalski čaj). Kompleks je pod zaštitom države. U okviru njega nalazi se kuća u kojoj je Baba Vanga živela, lepo uređen park i jezerce, suvenirnica i hram Svete Petke Bugarske. Izgrađen je novcem koji je ona donirala, a pored njega je i sahranjena.
Na njenom grobu ostavljaju cveće (obavezno sveže) i pale sveće.
Upalila sam i ja, ali je od svih baš moja pala. Da li je i kakav to znak bio, vreme do danas nije pokazalo …;)
U odlasku ili u povratku, preporučujem da svratite u manastir Rila .
Manastir Rila
Rila je veličanstven manastir. Najpoznatiji i najveći u Bugarskoj i jedan od najznačajnih na Balkanu. Nalazi se na oko 30 km od glavnog puta, u dolini Rilske reke, na nadmorskoj visini 1147 m. Potiče iz 10.veka i njegov osnivač je Sveti Jovan (Ivan) Rilski. Poslednjih 20 godina života proveo je u pećini 4 km udaljenoj od manastira. O hiljadugodišnjoj istoriji manastira najbolje govore biblioteka i muzej. U njemu se čuva Rafailov krst, napravljen od jednog komada drveta u kome su izrezbareni religiozni prizori (čak 104) i 650 minijaturnih figura. Izrada je trajala 12 godina. Istorija manastira bila je burna, a današnji kompleks obnovljen je između 1834. i 1862.godine. U centralnom delu je crkva Presvete Bogorodice sa pozlaćenim ikonostasom i vrednim freskama.
Ulaz u manastirski kompleks je besplatan a otvoren je od 7-19:30 h. O svemu se možete informisati na sajtu Rilskog manastira.
Na putu ka manastiru slučajno smo, videvši prelepe vodopade u daljini, otkrili han u koji smo u povratku svratili na ručak. Cene su pristupačne, a pastrmka preukusna…
Ukoliko vam je potrebno prenoćište ili kraća pauza na putu za Grčku, Sandanski, Melnik, Rupite i manastir Rila su nedaleko od glavnog puta. Svratite i uverite se da zaslužuju da se nađu na turističkim mapama…
Ako ste bili, kakav su utisak na vas ostavila ova mesta ?