Volite romantične zalaske sunca, intenzivan miris mora i azurno plavu boju vode? Potpuno divlje ali i super sređene delove plaže?
U tom slučaju će vam se Dobra Voda i plaža Veliki Pijesak sigurno dopasti. Mada moram u startu da naglasim da doživljaj ovog mesta nije isti u špicu sezone i van njega.
Dobra Voda-gde se nalazi?
Dobra voda se nalazi na jugoistoku Crne Gore, u podnožju planine Rumije. Smeštena je na obali Jadranskog mora, između Bara i Ulcinja. Pripada opštini Bar i od grada je udaljena 9 km, od Ulcinja 20 km. Postoji i mogućnost dolaska vozom do Bara, a onda taksijem ili busom. Od aerodroma u Podgorici je daleko 50 km.
Karakteristike mesta
Dobra Voda je najveće letovalište u ovom delu crnogorskog primorja. Najstariji deo naselja nalazi se iznad magistrale na padinama Rumije, pa ako imate mogućnosti provozajte se starim putem preko planine do Bara. Turisti danas mahom borave ispod magistrale, bliže moru, i centar dešavanja je upravo plaža. Zbog svog povoljnog položaja mesto je bilo naseljeno još u doba Ilira, zatim Rimljana, a u srednjem veku ovde su se smenjivali različiti vladari uključujući i Nemanjiće.
Dobra Voda ima specifičnu klimu nastalu pod uticajem Mediterana i planina u zaleđu. Veliki je broj sunčanih dana u godini (preko 270) i zbog povoljnog uticaja na disajne organe, smatra se i vazdušnom banjom. Nekada vikend naselje, danas je preraslo u moderno turističko mesto u kome je ogroman broj smeštajnih objekata različite kategorizacije. Nisam sigurna koliko putna infrastruktura, broj parking mesta i veličina plaže mogu da isprate veliki broj gostiju u špicu sezone.
Plaža Veliki Pijesak
Plaža Veliki Pijesak je jedna od najlepših na čitavom crnogorskom primorju. Smeštena u uvali, dužine oko pola km , pokrivena belim oblucima i okružena stenama zgodnim za skakanje. Nema plićaka, već sa svakim korakom dubina raste. U najtoplijem delu dana more ima azurno plavu boju, a zalasci sunca su prelepi.
Kupališna sezona traje od maja do oktobra. Voda nikada nije pretopla (do 26°C ), ali je zato poprilično slana (po najnovijim podacima salinitet je u porastu u Jadranskom moru i nadmašuje prosečnih 35 ‰).
Na plaži ima tuševa ali ne i toaaleta. Nema ni prirodnog hlada. Suncobran i ležaljke se iznajmljuju u uređenim delovima plaže, ali ne očekujte prostor između ležaljki kao na plažama Grčke. Postoje manji delovi plaže gde možete postaviti svoj suncobran, i za to u sezoni treba baš poraniti. Velika stena je super za skakanje, a plažu možete obići i kajakom ili pedalinom koji se ovde iznajmljuju.
Plaža Mali Pijesak
Mali Pijesak je šljunkovita plaža okružena stenama. Većim delom nije uređena, ali joj to i daje posebnu draž. Pešačkom stazom je povezana sa Velikim Pijeskom i u poslednjem delu te staze je uređeni deo kupališta gde ležaljke (komplet) u prvom redu koštaju 20e, a duž te staze ima manjih uvala prelepih za kupanje. Tu možete provesti čitavo prepodne u prirodnom hladu. Spustite se merdevinama u vodu i uživajte. Jedini problem mogu biti talasi kada nikako ne bih preporučila kupanje (tačnije izlazak iz vode) ovde.
Ako želite najkraći put do ove plaže, onda ostavite auto pored magistrale (čim pređete most Sprenik) na parkingu nekadašnjeg marketa i pratite put ka moru.
Utjeha je još jedna lepa plaža na samo 4 km udaljenosti od V.Pijeska koju vredi videti.
Hrana i piće, parking
Ukoliko boravite u privatnom smeštaju, market Voli pored magistrale je odlično snabdeven. A možete se hraniti i u objektima na plaži. Ponuda je raznovrsna, od brze hrane, preko roštilja, kuvanih jela, ribljih specijaliteta, pizza i paste. Ima i par dobrih pekara. Pomenuću najstariju poslastičaru Plavi Jadran, koja je sada i restoran i hotel. Obavezno probajte domaći sladoled i limunadu.
Pored se nalazi hotel Kalamper, sa bazenom na krovu zgrade i jako lepo uređenim plažnim delom. Nešto dalje, na rtu na kraju plaže je kompleks hotela Ruža Vjetrova. Možete otići u restoran na piće (slobodan je ulaz) ili uplatiti dnevnu kartu i koristiti njihove bazene.
U desnom delu plaže su Deus, XXl i konoba David. Prijatna mesta, sa pristupačnim cenama u kojima možete provesti najtopliji deo dana u dobrom hladu.
Pored same plaže nije dozvoljeno parkiranje ,ali Plavi Jadran ima parking koji možete koristiti i cena je 1.5e za sat vremena. U blizini je i nekoliko manjih placeva koji se koriste kao parking prostor. Pripremite se za vožnju uskim ulicama, a ako ste smešteni iznad magistrale i na ozbiljan uspon.
Šta videti u okolini?
Bar
Najveća luka crnogorskog primorja sa prelepim šetalištem pored mora. Odvojite minimum jedno popodne za ovaj grad.
Za kupanje imate na raspolaganju gradsku šljunkovitu plažu, na koju se nastavlja plaža Šušanj u hladu borova. Van sezone je sjajna za kupanje.
U sezoni to izgleda ovako.
Šetalište u Baru je uređeno, sa drvoredom palmi, u jednom delu prilagođeno deci i njihovom uživanju. U okviru barskog kulturnog leta ovde su česti koncerti. Prošetajte i marinom, a ako ste ribolovac tu je mesto gde love skakavice noću (na hleb i pastelu). Nađite vremena i za Dvorac Kralja Nikole (u kome je smešten zavičajni muzej).
Stara maslina je oko 5 km daleko od luke, njena starost prelazi 2000 godina i zakonom je zaštićena.
U njenoj blizini je Stari Bar. Razgledajte kaldrmisane ulice koje odišu orijentom, uđite u utvrđeni deo i vratite se u daleku prošlost jer su ovde pronađeni tragovi naseljenosti stari 2.5 milenijuma. Ima lepih mesta za kraću pauzu i kupovinu suvenira.
Na putu između Bara i Dobre Vode imate vidikovac i ogromnu klupu (za neku lepu fotografiju).
Ulcinj
Ulcinj je najjužniji grad na primorju. Pored njega je ušće Bojane i granica sa Albanijom. Ima potpuno drugačiju plažu od većine mesta ovde – peščanu, kilometrima dugačku, sa plićakom za decu, koja se nalazi van grada. Jeste da nije Rio ali ima svoju Kopakabanu.
Vredi obići i sam grad, prošetati starim delom uz gradsku plažu, probati domaće kolače ili razgledati mnogobrojne prodavnice nakita.
I za kraj
Moram da naglasim da je meni ovo mesto pružilo potpuno različit doživljaj u jeku sezone i van nje. Ukoliko odete krajem juna/početkom jula ili u septembru, verujem da ćete se odlično provesti i poneti najlepše utiske. U sezoni, gužve su ogromne svuda (u marketima, na plaži, a naročito na putevima) i morate se naoružati strpljenjem. Česta je i pojava stomačnog virusa, pa obavezno imajte probiotik.
Do crnogorskog primorja uživanje je i samo putovanje. Naš izbor (iz Istočne Srbije) je put preko Kopaonika (super je za pauzu na nekom vidikovcu) i Novog Pazara (gde obavezno svratimo na ćevape ili mantije). Još jedna stanica je i Skadarsko jezero. Možete videti i Biogradsko jezero čija je površina neuporedivo manja nego ranije.
Put preko Zlatibora je podjednako interesantan. Tu možete obići Zlatarsko jezero, probati komplet lepinju u nekom od restorana ili ući u El Paso City.
Šta vi mislite o letovanju u ovom delu Crne Gore?